Nyheter

Härlig start i Långedrag

2013-05-11 - Kappsegling 188 seglare kom till start på GKSS Olympiska Regatta i Långedrag på lördagen. 6 av de svenska olympierna från London inklusive guldmedaljören Max Salminen gladdes åt fantastiska seglingsförhållanden tillsammans med övriga OS-klass seglare och juniorerna i 29er, Feva och Laser 4.7.

Det var sol och svaga sydliga vindar vid första start kl. 11.00 men vid avslutningen av dagens fjärde race vid 15-tiden hade vinden ökat till 8 m/s.

188 seglare kom till start på GKSS Olympiska Regatta i Långedrag på lördagen. 6 av de svenska olympierna från London inklusive guldmedaljören Max Salminen gladdes åt fantastiska seglingsförhållanden tillsammans med övriga OS-klass seglare och juniorerna i 29er, Feva och Laser 4.7. Det var sol och svaga sydliga vindar vid första start kl. 11.00 men vid avslutningen av dagens fjärde race vid 15-tiden hade vinden ökat till 8 m/s.

RESULTAT EFTER LÖRDAGENS SEGLINGAR

RS Feva
1. Gustav Theander/Jessica Lundgren - LDSS, 3 poäng (4-1-1-1)
2. Linus Berglund/Elias Andersson - STOSS, 6 poäng (1-3-6-2)
3. Mattis Ekvall/Karolina Ek - BJK, 7 poäng (6,2,2,3)

Linus Berglund och Elias Andersson sätter gennakern

29er
1. James Olsson/Hannes Westerberg - GKSS, 5p. (3-1-1-2-1)
2. Ida Svensson/Rasmus Rosengren - KSSS, 8p (1-3-3-1-3)
3. Ragna Agerup/Maia Agerup - KNS, 9p (2-2-6-3-2)

Ida Svensson och Rasmus Rosengren i förgurnden kämpar för att vinna kvalet till Ungdoms-VM i 29er. Avgörande kommer på söndagen.

49er
1. Carl Sylvan/ Otto Hamel - GKSS, 6p (1-6-3-1-1)
2. Sebastian Östling/Kalle Torlén - KSSS, 8p (2-3-1-4-2)
3. Viktor Bergström/Victor Västernäs - GKSS, 9p (3-2-2-2-3)

 

Charlie Ekberg och Niklas Düring jagar i 49er

49er FX
1. Fredrik Bergström/Ceciilia Jonsson - GKSS,  4p (1-1-2-1-1)
2. Julia Gross/Hanna Klinga - KSSS/GKSS, 8p (2-3-1-2-3)
3. Johanna Sommarlund/Sofie Düring - KSSS, 10p (3-2-3-7-2)

470
1. Kajsa Sundklev/Theres Antman - KSSS, 4p (1-3-2-1)
2, Carl-Fredrik Fock/Marcus Dackhammar - GKSS, 5p (2-1-3-2)
3. Lisa Ericson/Astrid Gabrielsson - GKSS, 6p.(4-2-1-3)

Lisa Ericson, Astrid Gabrielsson och OS-båten tillbaka på vattnet

Finn
1. Björn Allansson - GKSS, 4p (20-2-1-1)
2. Anders Pedersen - DSSF, 6p (1-3-3-2)
2. Max Salminen - GKSS, 6p (3-1-2-3)

Max Salminen tv. 2:a runt första kryssmärket

Laser 4.7
1. Olivia Bergström - GKSS, 5p (1-1-2-2-1)
2. William Karlsson - GKSS, 6p (2-5-1-1-2)
3. Linnea Barreng - VKSK, 12p (3-4-3-3-3)

Laser Radial
1. Marcus Magnusson - NÄYC, 8p (19-4-1-1-2)
2. Josefin Olsson - KSSS, 12p (4-1-6-12-1)
2. Tiril Bue - KNS, 13p (2-6-2-3-20)

Laser Standard
1. Jesper Stålheim - KSSS, 4p (1-1-10-1-1)
2. Emil Cedergårdh - GKSS, 15p (2-40-6-5-2)
3. Albin Gipperth - MaSS, 18p (19-5-1-7-5)