Nyheter

Inga medaljer trots två chanser på världscupen i segling i Miami

2015-01-31 - Träning Det blev inte några medaljer på världscupen i Miami, två besättningar hade goda chanser att ta bronset - Lisa Ericson/Hanna Klinga i 49erFX som slutade som femma och Anton Dahlberg/Fredrik Bergström i 470 som stannade på en 4:e placering.

Josefin Olsson deltog också i finalen i Laser Radial men slutade på en 8:e placering. 
Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, KSSS, i 470 tog en placering och slutade som fyra i finalen.- Vi gjorde den bästa seglingen på regattan idag, vi har jobbat stenhårt hela veckan, har ny båt och är jättenöjdam säger en glad Anton Dahlberg.

Lisa Ericson/Hanna Klinga, GKSS, som tog en silvermedalj på världscupfinalen i november i 49erFX-klassen, slutade till slut som femma på deltävlingen i Miami. - Fastän det har varit upp och ner i veckan är vi nöjda, det har varit extremt skiftigt, men vi gjorde ett bra jobb att hålla ihop det, berättar Lisa Ericson direkt efter finalen.

Josefin Olsson, KSSS, i Laser Radial hade en 7:e placering inför kvällens final men slutade som 8:a efter finalen.- Det gick ganska dåligt idag faktiskt, men jag är ganska nöjd över lag - seglingen finns där så det är bara att köra vidare, summerar en lätt besviken Josefin Olsson.

SWE Sailing Team, det svenska landslaget i segling, deltar i sex av de 10 OS-klasserna. I världscupen ingår fem deltävlingar i Melbourne, Miami, Mallorca, Hyères och Qingdao, och avslutas med en världscupfinal i i Abu Dhabi.

Länk till världscuptävlingen i Miami.

Läs mer om Världscupen både det här och det kommande året.

De svenska deltagarna är (SWE Sailing Team i fet stil):

470 (herr)
5 Anton Dahlberg/Fredrik Bergström, KSSS
32 Carl-Fredrik Fock/Marcus Dackhammar, GKSS

49er (herr)
32 Carl P Sylvan/Otto Hamel, GKSS
42 Fritiof Hedström/Niclas Düring, GKSS
45 Gustav Petterson/Marcus Anjemark,

49erFX (dam)
5 Lisa Ericson/Hanna Klinga, GKSS
12 Julia Gross/Cecilia Jonsson, KSSS

Finnjolle (herr)
16 Björn Allansson, GKSS

Laser (herr)
14 Jesper Stålheim, KSSS
42 Emil Cedergårdh, GKSS
Anders Karlsson,

Laser Radial (dam)
7 Josefin Olsson, KSSS

Nacra 17
29 Ida Svensson/Rasmus Rosengren, KSSS

RS:X (dam)
28 Fanny Bauman, KSSS

RS:X (herr)
30 Adam Holm, KSSS

Länk till hela SWE Sailing Team