Söndag
15.00 Idag var vindarna med oss och fyra seglingar har avverkats under dagen. Seglarna kryssar nu mot hamnen och sista seglingens resultat håller på att uppdateras.
Resultat Elitserien
08.30 De flesta seglare är på plats här på KSSS. Det blåser en sydlig vind på ca 4 m/s och prognosen förutspår syd-sydväst något ökande.
Fredrik Lassenius
Tävlingsledare
Lördag
Efter första dagens seglingar är det hemma seglaren Julia Gross som har dominerat dagen genom att vinna båda seglingarna. Hemmabanan verkar passa Julia som även vann JSM just här på Baggen tidigare i somras.
Imorgon söndag förutspår prognosen mer vind så förhoppningsvis kommer dagens lättvindsseglingar kunna kompletteras med seglingar i mer vind imorgon.
Starten är planerad till kl 10.00 på söndagen.
För fullständiga resultat se nedan:
Resultat Elitserien E-jolle
Fredrik Lassenius
Tävlingsledare
17.00 Dagens andra segling är precis avslutad och seglarna kryssar mot hamnen.
15.00: Äntligen ser det ut som att e-jollarna har tillräckligt med vind för att kunna tävla. Första racet är igång (igen) och de väntas i mål inom kort.
13.30: Första seglingen påbörjades men tyvärr var vinden för svag för att seglarna skulle kunna gå i mål. Just ni är AP uppe i väntan på mer vind.
Lördag förmiddag: P.g.a. lite vind blev seglarna kvar på land i ca en timme. Den lätta vinden ska fortsätta under dagen, men seglingsledningen hoppas kunna genomföra några race under dagen.
OBS! Regattaexpeditionen är öppen fredag 10 september mellan kl. 17.00 och 21.00. Välkomna! Läs mer under Information här till vänster.
KSSS välkomnar alla svenska E-jolleseglare till en Elitserie på Baggensfjärden. Med ca 130 deltagare blir det garanterat händelserik regatta där mycket står på spel.