Franska Mästerskapen i Laser
Inför kommande ISAF VM i Perth, Australien i december har Jesper Stålheim och David Jonsson lagt sina sista träningsperioder i Europa i Hyeres, Frankrike.
Där har de även deltagit på Franska mästerskapen. Hyeres är en bekant arena för seglarna. Dels går den årliga världscupen i Hyeres i april varje år. I våras var Jesper 7:a på världscupen just i Hyeres. Bilden ovan är från när både David och Jesper kom på pallen på Europa Cupen just i Hyeres.
Som vanligt när KSSS seglarna anländer till Hyeres så tas de väl hand utav Ludde och Britta Lundin som bor i hamnen i Hyeres.
- Det borde finnas en KSSS representant i varje stad i världen vi åker och tävlar i, skämtade Jesper efter att ha burit in sina väskor hos Ludde och Britta.
Tävlingen som samlat 68 båtar bjöd på riktigt bra seglingar. Tävlingen bjöd på lite olika förhållanden men mestadels mellan upp till hårda vindar vilket precis är det seglarna vill träna på inför det kommande VM:et då man räknar med en stark sjöbris i Perth.
Jesper slutade på en 5:e plats på Franska Mästerskapen och David Jonsson på en 18:e plats.
Under träningen passerade även en storm och när stormen lagt sig så hade det flutit upp enormt mycket bråte på klubben så man nästan fick ploga en väg ner till rampen för att man skulle kunna sjösätta lasrarna.
För fullständiga resultat se arrangörens länk nedan:
Resultat Franska Mästerskapen Laser 2011
Fredrik Lassenius
KSSS Elitchef