2011-09-28
Team KSSS London 2012 på Italienska Mästerskapen

Inför VM i Perth, Australien i december har flera av Team KSSS London 2012 seglarna förlagt träningsperioder på Garda sjön. Detta då man förväntar sig att det ska blåsa starkt under VM och Garda sjön bjuder på stark vind. Så när Italienska mästerskapen gick av staplen förra veckan på Garda sjön var således många av KSSS seglarna på startlinjen.

På morgonen blåser det en stark nordlig vind över sjön för att kring lunch avta helt. På eftermiddagen startar fläkten igen men denna gång är det en sydlig vind som blåser.

Självklart fanns Fredrik Lööf/Max Salminen i starbåt på plats. För Fredrik och Max som bor nere i Gardasjön var detta en regatta på hemmaplan. Nedan ser man Malcesine som de bor i och ligger vacker på Gardasjöns ostsida.

Foto: Fredrik Lassenius

Men det var fler KSSS deltagare på regattan. I finnjolle deltog Johan Tillander och i Laser Radial Matilda Salminen. I starbåt deltog även Tompa Löfsted/Håkan Lundgren.

I Laser deltog Jesper Stålheim och David Jonsson. Laser klassen seglade från klubben Circolo Vela Torbole längst upp i Gardasjön bredvid Riva del Garda.

Foto: Fredrik Lassenius

För arrangörena är djupet på Gardasjön en utmaning. Flera hundra meters djup gör att winsch anordningen på startbåten är av det mer rejäla slaget. De 50 meter som vi brottas med på Baggensfjärden känns som ingenting i jämnförelse med vad som är på denna sjö.

Foto: Fredrik Lassenius*

Lööf/Salminen lyckades ta en brons medalj på regattan. Robert Scheidt från Brasilien tog guld i starbåtsklassen.

Men det var i Laser klassen som Jesper Stålheim visade framfötterna. Jesper och David coachades på regattan av Steven Johannessen

Foto: Fredrik Lassenius

Jesper gjorde en strålande regatta. Hela svenska VM laget var på plats på Gardasjön men det var Jesper som var bäst av alla svenskar och efter att seglat mycket stabilt under regattan så slutade han på 4:e plats totalt. Övriga svenska laser resultat var Emil Cedergård 6:a, Rasmus Myrgren 12 och Johan Wigforss på en 15:e plats. Nedan kan man se Jesper komma in mot märket efter första halvvinden i race 1 som han sedan lyckades vinna.

Foto: Fredrik Lassenius

För fullständiga resultat se arrangörens hemsida nedan. Där finns även många fina bilder där man kan se den fantastiska naturen som bjuds på när man seglar på Garda sjön.

Arrangörens hemsida:
Fraglia Vela Riva

Resultat KSSS deltagare:
Starbåt
3 Fredrik Lööf/Max Salminen
10 Tompa Löfstedt/Håkan Lundgren
Laser
4 Jesper Stålheim
35 David Jonsson
Laser Radial
16 Matilda Salminen
Finnjolle
10 Johan Tillander

Fredrik Lassenius
KSSS Elitchef

 

KSSS Hotellvägen 9, Box 118, 133 22 Saltsjöbaden | Telefon 08-556 166 80, Fax 08-717 30 34, E-post ksss@ksss.se