event burgee venue burgee

KSSS Indian Heat Regatta 2020

Klass SRS

Results are provisional as of 14:54 on September 19, 2020

SRS Tävling

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: SRS, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Tävling Nat Segelnummer Boat Name HelmName Club Type of Boat SRS R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st SRS SWE 88 Team Pro4u Patrik Forsgren KSSS First 36.7 1.065 (4) 1 1 1 7 3
2nd SRS SWE 123 Stormtrooper Jonas Andersson TÄBK Farr 40 OD 1.204 1 (12) 2 4 19 7
3rd SRS SWE 9164 Joint venture Urban Lagerström OXSS Farr 40 one off 1.103 2 3 (6) 2 13 7
4th SRS SWE 142 Vitklucka Per Tengå KSSS X35 1.083 3 2 4 (10) 19 9
5th SRS SWE 1024 Naomi Tobias Hemmingsson OXSS First 40.7 1.094 (6) 6 3 5 20 14
6th SRS SWE 633 Onecorner Göran Frick SBS Corby 33 1.058 (8) 4 5 6 23 15
7th SRS SWE 9979 Shogun Kristoffer Straume KSSS Mumm 36 1.098 5 5 (9) 8 27 18
8th SRS SWE 44 OXYGEN Arvid Wahlberg KSSS X-41 1.159 10 (14) 10 3 37 23
9th SRS SWE 81400 Öring Iohn Ryott KSSS First 40 1.144 7 7 (9) 9 32 23
10th SRS SWE 1340 Malva Malcolm Sjödahl VSS Finnflyer 34 1.081 9 11 7 (14) 41 27
11th SRS SWE 13 C-me Håkan Grönvall KSSS First 40 1.163 (14) 10 11 7 42 28
12th SRS SWE 91950 Explorer 2 Alexander Eriksson KSSS Mumm 36 1.089 (13) 8 12 12 45 32
13th SRS SWE 8 Black Pearl Håkan Mildh Svensson KSSS Finnflyer 36 1.105 12 9 (14) 13 48 34
14th SRS SWE 412 Wetjob Niclas Heurlin KSSS Farr 400 1.252 11 13 (15) 11 50 35
15th SRS SWE 164 Acapia Sailracing/Embla Olof Granander Kvarnvikens BS First 40.7 1.1 (15) 15 13 15 58 43

R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:35:00
Rank Tävling Nat Segelnummer Boat Name HelmName Club Type of Boat SRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS SWE 123 Stormtrooper Jonas Andersson TÄBK Farr 40 OD 1.204 10:35:00 11:19:21 0:44:21 0:53:24 1
2 SRS SWE 9164 Joint venture Urban Lagerström OXSS Farr 40 one off 1.103 10:35:00 11:27:23 0:52:23 0:57:47 2
3 SRS SWE 142 Vitklucka Per Tengå KSSS X35 1.083 10:35:00 11:28:26 0:53:26 0:57:52 3
4 SRS SWE 88 Team Pro4u Patrik Forsgren KSSS First 36.7 1.065 10:35:00 11:30:10 0:55:10 0:58:45 4
5 SRS SWE 9979 Shogun Kristoffer Straume KSSS Mumm 36 1.098 10:35:00 11:28:43 0:53:43 0:58:59 5
6 SRS SWE 1024 Naomi Tobias Hemmingsson OXSS First 40.7 1.094 10:35:00 11:29:10 0:54:10 0:59:16 6
7 SRS SWE 81400 Öring Iohn Ryott KSSS First 40 1.144 10:35:00 11:27:17 0:52:17 0:59:49 7
8 SRS SWE 633 Onecorner Göran Frick SBS Corby 33 1.058 10:35:00 11:31:35 0:56:35 0:59:52 8
9 SRS SWE 1340 Malva Malcolm Sjödahl VSS Finnflyer 34 1.081 10:35:00 11:32:04 0:57:04 1:01:41 9
10 SRS SWE 44 OXYGEN Arvid Wahlberg KSSS X-41 1.159 10:35:00 11:28:25 0:53:25 1:01:55 10
11 SRS SWE 412 Wetjob Niclas Heurlin KSSS Farr 400 1.252 10:35:00 11:25:25 0:50:25 1:03:07 11
12 SRS SWE 8 Black Pearl Håkan Mildh Svensson KSSS Finnflyer 36 1.105 10:35:00 11:32:14 0:57:14 1:03:15 12
13 SRS SWE 91950 Explorer 2 Alexander Eriksson KSSS Mumm 36 1.089 10:35:00 11:34:15 0:59:15 1:04:31 13
14 SRS SWE 13 C-me Håkan Grönvall KSSS First 40 1.163 10:35:00 11:34:43 0:59:43 1:09:27 14
15 SRS SWE 164 Acapia Sailracing/Embla Olof Granander Kvarnvikens BS First 40.7 1.1 10:35:00 11:45:01 1:10:01 1:17:01 15

R2 - 20200919 at 11:55:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Tävling Nat Segelnummer Boat Name HelmName Club Type of Boat SRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS SWE 88 Team Pro4u Patrik Forsgren KSSS First 36.7 1.065 115500 12:36:52 0:41:52 0:44:35 1
2 SRS SWE 142 Vitklucka Per Tengå KSSS X35 1.083 115500 12:37:05 0:42:05 0:45:35 2
3 SRS SWE 9164 Joint venture Urban Lagerström OXSS Farr 40 one off 1.103 115500 12:36:29 0:41:29 0:45:45 3
4 SRS SWE 633 Onecorner Göran Frick SBS Corby 33 1.058 115500 12:38:24 0:43:24 0:45:55 4
5 SRS SWE 9979 Shogun Kristoffer Straume KSSS Mumm 36 1.098 115500 12:37:04 0:42:04 0:46:11 5
6 SRS SWE 1024 Naomi Tobias Hemmingsson OXSS First 40.7 1.094 115500 12:37:19 0:42:19 0:46:18 6
7 SRS SWE 81400 Öring Iohn Ryott KSSS First 40 1.144 115500 12:36:37 0:41:37 0:47:37 7
8 SRS SWE 91950 Explorer 2 Alexander Eriksson KSSS Mumm 36 1.089 115500 12:38:53 0:43:53 0:47:47 8
9 SRS SWE 8 Black Pearl Håkan Mildh Svensson KSSS Finnflyer 36 1.105 115500 12:38:44 0:43:44 0:48:20 9
10 SRS SWE 13 C-me Håkan Grönvall KSSS First 40 1.163 115500 12:36:54 0:41:54 0:48:44 10
11 SRS SWE 1340 Malva Malcolm Sjödahl VSS Finnflyer 34 1.081 115500 12:40:54 0:45:54 0:49:37 11
12 SRS SWE 123 Stormtrooper Jonas Andersson TÄBK Farr 40 OD 1.204 115500 12:36:35 0:41:35 0:50:04 12
13 SRS SWE 412 Wetjob Niclas Heurlin KSSS Farr 400 1.252 115500 12:35:51 0:40:51 0:51:09 13
14 SRS SWE 44 OXYGEN Arvid Wahlberg KSSS X-41 1.159 115500 12:39:38 0:44:38 0:51:44 14
15 SRS SWE 164 Acapia Sailracing/Embla Olof Granander Kvarnvikens BS First 40.7 1.1 115500 12:44:45 0:49:45 0:54:44 15

R3 - 20200919 at 13:09:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Tävling Nat Segelnummer Boat Name HelmName Club Type of Boat SRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS SWE 88 Team Pro4u Patrik Forsgren KSSS First 36.7 1.065 130900 134128 0:32:28 0:34:35 1
2 SRS SWE 123 Stormtrooper Jonas Andersson TÄBK Farr 40 OD 1.204 130900 13:38:02 0:29:02 0:34:57 2
3 SRS SWE 1024 Naomi Tobias Hemmingsson OXSS First 40.7 1.094 130900 134148 0:32:48 0:35:53 3
4 SRS SWE 142 Vitklucka Per Tengå KSSS X35 1.083 130900 13:42:19 0:33:19 0:36:05 4
5 SRS SWE 633 Onecorner Göran Frick SBS Corby 33 1.058 130900 13:43:19 0:34:19 0:36:18 5
6 SRS SWE 9164 Joint venture Urban Lagerström OXSS Farr 40 one off 1.103 130900 13:42:07 0:33:07 0:36:32 6
7 SRS SWE 1340 Malva Malcolm Sjödahl VSS Finnflyer 34 1.081 130900 13:43:10 0:34:10 0:36:56 7
8 SRS SWE 9979 Shogun Kristoffer Straume KSSS Mumm 36 1.098 130900 134250 0:33:50 0:37:09 9
8 SRS SWE 81400 Öring Iohn Ryott KSSS First 40 1.144 130900 134128 0:32:28 0:37:09 9
10 SRS SWE 44 OXYGEN Arvid Wahlberg KSSS X-41 1.159 130900 13:41:25 0:32:25 0:37:34 10
11 SRS SWE 13 C-me Håkan Grönvall KSSS First 40 1.163 130900 13:42:14 0:33:14 0:38:39 11
12 SRS SWE 91950 Explorer 2 Alexander Eriksson KSSS Mumm 36 1.089 130900 13:44:34 0:35:34 0:38:44 12
13 SRS SWE 164 Acapia Sailracing/Embla Olof Granander Kvarnvikens BS First 40.7 1.1 130900 13:46:20 0:37:20 0:41:04 13
14 SRS SWE 8 Black Pearl Håkan Mildh Svensson KSSS Finnflyer 36 1.105 130900 13:46:24 0:37:24 0:41:20 14
15 SRS SWE 412 Wetjob Niclas Heurlin KSSS Farr 400 1.252 130900 134249 0:33:49 0:42:20 15

R4 - 20200919 at 13:58:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tävling Nat Segelnummer Boat Name HelmName Club Type of Boat SRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS SWE 88 Team Pro4u Patrik Forsgren KSSS First 36.7 1.065 135800 14:32:10 0:34:10 0:36:23 1
2 SRS SWE 9164 Joint venture Urban Lagerström OXSS Farr 40 one off 1.103 135800 14:31:02 0:33:02 0:36:26 2
3 SRS SWE 44 OXYGEN Arvid Wahlberg KSSS X-41 1.159 135800 143006 0:32:06 0:37:12 3
4 SRS SWE 123 Stormtrooper Jonas Andersson TÄBK Farr 40 OD 1.204 135800 14:29:09 0:31:09 0:37:30 4
5 SRS SWE 1024 Naomi Tobias Hemmingsson OXSS First 40.7 1.094 135800 14:32:25 0:34:25 0:37:39 5
6 SRS SWE 633 Onecorner Göran Frick SBS Corby 33 1.058 135800 14:33:40 0:35:40 0:37:44 6
7 SRS SWE 13 C-me Håkan Grönvall KSSS First 40 1.163 135800 14:31:16 0:33:16 0:38:41 7
8 SRS SWE 9979 Shogun Kristoffer Straume KSSS Mumm 36 1.098 135800 14:33:36 0:35:36 0:39:05 8
9 SRS SWE 81400 Öring Iohn Ryott KSSS First 40 1.144 135800 14:32:11 0:34:11 0:39:06 9
10 SRS SWE 142 Vitklucka Per Tengå KSSS X35 1.083 135800 14:36:20 0:38:20 0:41:31 10
11 SRS SWE 412 Wetjob Niclas Heurlin KSSS Farr 400 1.252 135800 14:31:28 0:33:28 0:41:54 11
12 SRS SWE 91950 Explorer 2 Alexander Eriksson KSSS Mumm 36 1.089 135800 14:36:47 0:38:47 0:42:14 12
13 SRS SWE 8 Black Pearl Håkan Mildh Svensson KSSS Finnflyer 36 1.105 135800 14:38:03 0:40:03 0:44:15 13
14 SRS SWE 1340 Malva Malcolm Sjödahl VSS Finnflyer 34 1.081 135800 14:39:05 0:41:05 0:44:25 14
15 SRS SWE 164 Acapia Sailracing/Embla Olof Granander Kvarnvikens BS First 40.7 1.1 135800 14:41:08 0:43:08 0:47:27 15



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com