event burgee venue burgee

Sandhamnsregattan 2019

by Bluewater

Results are final as of 17:48 on August 10, 2019

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: SRS, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Class BoatName BoatType Nat SailNo HelmName Club SRS R1 R2 R3 Total Nett
1st Classic Gustaf Skerry Cruiser GER 4 Rüdiger Stihl Segelclub Öhningen SCÖ 1.084 1 3 1 5 5
2nd Classic Pani SK 30 SWE 163 Jan-Eric Nystedt Vss 0.994 3 2 4 9 9
3rd Classic Ellinor Nordisk Kryssare 5 1/2 SWE 40 Per Gustavsson KSSS 0.909 7 4 7 18 18
4th Classic Rival SK 40 SWE 10 Anders Stenhols Vhss 1.027 4 6 9 19 19
5th Classic Två bröder Albatross SWE 5 Per-Ola Forsgren Vikingarnas segelsällskap 0.854 9 1 10 20 20
6th Classic Winnie Kustkryssare SWE 120 Carl Jorns KSSS 0.965 8 9 5 22 22
7th Classic Falken SK75 SWE 28 Peter Lake Runmarö Yacht Club 0.994 2 10 11 23 23
8th Classic Tintomara Kustkryssare SWE 80 Carl Ahlin KSSS 0.971 5 8 12 25 25
9th Classic Marga Sk95 SWE 9 Henrik Widstrand SSK 1.116 11 12 3 26 26
10th Classic Refanut H15 Yawl SWE 1 Fredrik Wallenberg KSSS 1.123 14 11 2 27 27
11th Classic Eol Gaffelriggad kutter SWE 29 Fredrik Eriksson VhSS 0.907 15 5 15 35 35
12th Classic Ballad Havskryssare SWE 236 Patrik Salén KSSS 1.104 12 15 8 35 35
13th Classic Itaka R10 SWE 8 Patric Ståhle KSSS 1.104 16 7 13 36 36
14th Classic Kajsa Havskryssare Herlinkoster SWE 10 Anders Wästfelt MBK 0.817 6 14 18 38 38
15th Classic LaMorena SK 95 SWE 10 Nils Forsfält Motala SK 1.109 10 13 16 39 39
16th Classic Beatrice Aurore SK150 SWE 1 Jan Söderberg KSSS 1.18 20 DNF 17 6 43 43
17th Classic Bacchant SK75 SWE 17 Magnus Adlercreutz KSSS 1.136 13 16 14 43 43
18th Classic Alca SK 95 SWE 0 Gunnar Schrewelius SYS/TBK 0.928 17 18 17 52 52
19th Classic Sunny Int 5 m SWE 72 Carl Hirsch KSSS 0.874 20 DNC 20 DNC 20 DNC 60 60

R1

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 12:36:00
Rank Class BoatName BoatType Nat SailNo HelmName Club SRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Classic Gustaf Skerry Cruiser GER 4 Rüdiger Stihl Segelclub Öhningen SCÖ 1.084 12:36:00 15:17:08 2:41:08 2:54:40 1
2 Classic Falken SK75 SWE 28 Peter Lake Runmarö Yacht Club 0.994 12:36:00 15:32:24 2:56:24 2:55:20 2
3 Classic Pani SK 30 SWE 163 Jan-Eric Nystedt Vss 0.994 12:36:00 15:32:36 2:56:36 2:55:32 3
4 Classic Rival SK 40 SWE 10 Anders Stenhols Vhss 1.027 12:36:00 15:29:46 2:53:46 2:58:28 4
5 Classic Tintomara Kustkryssare SWE 80 Carl Ahlin KSSS 0.971 12:36:00 15:40:40 3:04:40 2:59:19 5
6 Classic Kajsa Havskryssare Herlinkoster SWE 10 Anders Wästfelt MBK 0.817 12:26:00 16:07:51 3:41:51 3:01:15 6
7 Classic Ellinor Nordisk Kryssare 5 1/2 SWE 40 Per Gustavsson KSSS 0.909 12:26:00 15:46:09 3:20:09 3:01:56 7
8 Classic Winnie Kustkryssare SWE 120 Carl Jorns KSSS 0.965 12:26:00 15:34:39 3:08:39 3:02:03 8
9 Classic Två bröder Albatross SWE 5 Per-Ola Forsgren Vikingarnas segelsällskap 0.854 12:26:00 15:59:47 3:33:47 3:02:34 9
10 Classic LaMorena SK 95 SWE 10 Nils Forsfält Motala SK 1.109 12:36:00 15:21:33 2:45:33 3:03:36 10
11 Classic Marga Sk95 SWE 9 Henrik Widstrand SSK 1.116 12:36:00 15:21:04 2:45:04 3:04:13 11
12 Classic Ballad Havskryssare SWE 236 Patrik Salén KSSS 1.104 12:36:00 15:24:02 2:48:02 3:05:31 12
13 Classic Bacchant SK75 SWE 17 Magnus Adlercreutz KSSS 1.136 12:36:00 15:22:29 2:46:29 3:09:08 13
14 Classic Refanut H15 Yawl SWE 1 Fredrik Wallenberg KSSS 1.123 12:36:00 15:24:52 2:48:52 3:09:38 14
15 Classic Eol Gaffelriggad kutter SWE 29 Fredrik Eriksson VhSS 0.907 12:26:00 15:55:23 3:29:23 3:09:55 15
16 Classic Itaka R10 SWE 8 Patric Ståhle KSSS 1.104 12:36:00 15:28:30 2:52:30 3:10:26 16
17 Classic Alca SK 95 SWE 0 Gunnar Schrewelius SYS/TBK 0.928 12:26:00 15:55:29 3:29:29 3:14:24 17
18 Classic Beatrice Aurore SK150 SWE 1 Jan Söderberg KSSS 1.18     DNF   20
18 Classic Sunny Int 5 m SWE 72 Carl Hirsch KSSS 0.874     DNC   20

R2

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:14:33
Rank Class BoatName BoatType Nat SailNo HelmName Club SRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Classic Två bröder Albatross SWE 5 Per-Ola Forsgren Vikingarnas segelsällskap 0.854 11:04:33 15:17:38 4:13:05 3:36:08 1
2 Classic Pani SK 30 SWE 163 Jan-Eric Nystedt Vss 0.994 11:14:33 14:53:33 3:39:00 3:37:41 2
3 Classic Gustaf Skerry Cruiser GER 4 Rüdiger Stihl Segelclub Öhningen SCÖ 1.084 11:14:33 14:36:27 3:21:54 3:38:52 3
4 Classic Ellinor Nordisk Kryssare 5 1/2 SWE 40 Per Gustavsson KSSS 0.909 11:04:33 15:06:19 4:01:46 3:39:46 4
5 Classic Eol Gaffelriggad kutter SWE 29 Fredrik Eriksson VhSS 0.907 11:04:33 15:10:08 4:05:35 3:42:45 5
6 Classic Rival SK 40 SWE 10 Anders Stenhols Vhss 1.027 11:14:33 14:53:29 3:38:56 3:44:51 6
7 Classic Itaka R10 SWE 8 Patric Ståhle KSSS 1.104 11:14:33 14:40:01 3:25:28 3:46:50 7
8 Classic Tintomara Kustkryssare SWE 80 Carl Ahlin KSSS 0.971 11:14:33 15:11:01 3:56:28 3:49:37 8
9 Classic Winnie Kustkryssare SWE 120 Carl Jorns KSSS 0.965 11:04:33 15:04:51 4:00:18 3:51:53 9
10 Classic Falken SK75 SWE 28 Peter Lake Runmarö Yacht Club 0.994 11:14:33 15:09:38 3:55:05 3:53:40 10
11 Classic Refanut H15 Yawl SWE 1 Fredrik Wallenberg KSSS 1.123 11:14:33 14:45:25 3:30:52 3:56:48 11
12 Classic Marga Sk95 SWE 9 Henrik Widstrand SSK 1.116 11:14:33 14:49:51 3:35:18 4:00:16 12
13 Classic LaMorena SK 95 SWE 10 Nils Forsfält Motala SK 1.109 11:14:33 14:51:57 3:37:24 4:01:06 13
14 Classic Kajsa Havskryssare Herlinkoster SWE 10 Anders Wästfelt MBK 0.817 11:04:33 16:00:25 4:55:52 4:01:43 14
15 Classic Ballad Havskryssare SWE 236 Patrik Salén KSSS 1.104 11:14:33 14:57:56 3:43:23 4:06:37 15
16 Classic Bacchant SK75 SWE 17 Magnus Adlercreutz KSSS 1.136 11:14:33 14:56:04 3:41:31 4:11:39 16
17 Classic Beatrice Aurore SK150 SWE 1 Jan Söderberg KSSS 1.18 11:14:33 14:49:34 3:35:01 4:13:43 17
18 Classic Alca SK 95 SWE 0 Gunnar Schrewelius SYS/TBK 0.928 11:04:33 15:43:08 4:38:35 4:18:32 18
19 Classic Sunny Int 5 m SWE 72 Carl Hirsch KSSS 0.874     DNC   20

R3

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:14:32
Rank Class BoatName BoatType Nat SailNo HelmName Club SRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Classic Gustaf Skerry Cruiser GER 4 Rüdiger Stihl Segelclub Öhningen SCÖ 1.084 11:14:32 13:21:53 2:07:21 2:18:03 1
2 Classic Refanut H15 Yawl SWE 1 Fredrik Wallenberg KSSS 1.123 11:14:32 13:21:15 2:06:43 2:22:18 2
3 Classic Marga Sk95 SWE 9 Henrik Widstrand SSK 1.116 11:14:32 13:22:23 2:07:51 2:22:41 3
4 Classic Pani SK 30 SWE 163 Jan-Eric Nystedt Vss 0.994 11:14:32 13:40:08 2:25:36 2:24:44 4
5 Classic Winnie Kustkryssare SWE 120 Carl Jorns KSSS 0.965 11:04:33 13:35:38 2:31:05 2:25:48 5
6 Classic Beatrice Aurore SK150 SWE 1 Jan Söderberg KSSS 1.18 11:14:32 13:18:51 2:04:19 2:26:42 6
7 Classic Ellinor Nordisk Kryssare 5 1/2 SWE 40 Per Gustavsson KSSS 0.909 11:04:33 13:48:23 2:43:50 2:28:55 7
8 Classic Ballad Havskryssare SWE 236 Patrik Salén KSSS 1.104 11:14:32 13:30:05 2:15:33 2:29:39 8
9 Classic Rival SK 40 SWE 10 Anders Stenhols Vhss 1.027 11:14:32 13:40:25 2:25:53 2:29:49 9
10 Classic Två bröder Albatross SWE 5 Per-Ola Forsgren Vikingarnas segelsällskap 0.854 11:04:33 14:01:02 2:56:29 2:30:43 10
11 Classic Falken SK75 SWE 28 Peter Lake Runmarö Yacht Club 0.994 11:14:32 13:46:21 2:31:49 2:30:54 11
12 Classic Tintomara Kustkryssare SWE 80 Carl Ahlin KSSS 0.971 11:14:32 13:50:12 2:35:40 2:31:09 12
13 Classic Itaka R10 SWE 8 Patric Ståhle KSSS 1.104 11:14:32 13:32:02 2:17:30 2:31:48 13
14 Classic Bacchant SK75 SWE 17 Magnus Adlercreutz KSSS 1.136 11:14:32 13:29:18 2:14:46 2:33:06 14
15 Classic Eol Gaffelriggad kutter SWE 29 Fredrik Eriksson VhSS 0.907 11:04:33 13:55:13 2:50:40 2:34:48 15
16 Classic LaMorena SK 95 SWE 10 Nils Forsfält Motala SK 1.109 11:14:32 13:36:49 2:22:17 2:37:48 16
17 Classic Alca SK 95 SWE 0 Gunnar Schrewelius SYS/TBK 0.928 11:04:33 13:54:57 2:50:24 2:38:08 17
18 Classic Kajsa Havskryssare Herlinkoster SWE 10 Anders Wästfelt MBK 0.817 11:04:33 14:21:37 3:17:04 2:41:00 18
19 Classic Sunny Int 5 m SWE 72 Carl Hirsch KSSS 0.874     DNC   20

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 20
DNFStarted but did not finish 20



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com