Ordförande har ordet
Stockholm 230510
Kära KSSS medlemmar,
2 grader och snöflingor, det mötte mig kring hamnplan i Saltsjöbaden när jag med glädje skulle delta i min första J70 träning nu i torsdags.Den kylan spelade dock ingen som helst roll. 10-11 båtar på startlinjen, 4 korta race, full adrenalin, värmen ombord steg snabbt mitt i manövrarna och det är så härligt att säsongen äntligen är här igen. Jag vet att vi är många som känner lika stor entusiasm för att seglingssäsongen nu drar igång.
På många sätt påminner årets säsong om förra, kring kappsegling, eskadrar, läger och andra återkommande aktiviteter och det är ju just det som imponerar på mig; bredden och uthålligheten av vår fantastiska verksamhet. Sveriges största lägerarrangör, arrangör av världens största årligen återkommande havskappsegling, Gotland Runt och Sveriges främsta kappseglingsarrangör, för att bara nämna några av våra storheter. Jag är så tacksam för alla insatser som görs år ut och år in, av allt från laget på kansliet, våra ideella styrelse- och kommittéledamöter till lägerledare, funktionärer och entusiastiska föräldrar som stöttar våra ungdomar kring sin tidiga utveckling i seglingen. Tack till er alla för att ni tar KSSS vidare in i framtiden som en av världens tydligt ledande segelsällskap!
På temat funktionärer, skulle jag vilja passa på och påminna om ett särskilt spännande arrangemang; EM i 29:er på Baggen Aug 12-19. Jag tror verkligen det kan bli ett unikt evenemang, redan nu 50 anmälda båtar från 11 nationer, och jag skulle vilja inspirera er att ställa upp som funktionär (eller åskådare), åtminstone någon av dagarna, för att få njuta av skådespelet när Baggen fylls av fartfylld jollesegling. Jag vet av egen erfarenhet att det alltid är en härlig gemenskap och jag har redan anmält mig som funktionär. Vill ni göra det samma så hör gärna av er till Joakim på [email protected]. Det finns någon roll för alla.
Närmast förestående är nu det extra medlemsmöte som vi planerat nu på lördag (13/5) i Saltsjöbaden. Själva agendan kanske inte är så rafflande, det handlar om några justeringar av våra stadgar, men vi hoppas på en trevlig samvaro på hamnplan, där vi även kan ta del av den första delseglingen av Allsvenskan som KSSS står värd för denna helg. Jag hoppas ni har möjlighet att delta på medlemsmötet och har ni inte anmält er ännu, så gör gärna det här https://www.ksss.se/medlem/Allmant_sammantrade-2023/
Jag hoppas nu också att ni alla fått er kopia av vår årsbok. En härlig påminnelse om säsongen som gick, vår stabila ekonomi och vår stora medlemsgrupp, likväl som många uppskattade partners. Jag ser fram emot att fylla årsboken för 2023 med många spännande minnen tillsammans med er.
Som alltid, om ni har några pigga idéer eller frågor som skulle gynna Sällskapets verksamhet, så är ni alltid välkomna att höra av er till mig via [email protected].
Seglarhälsningar,
Patrik
”För historien i framtiden”
_______________________