Medlemsupprop: Hjälp oss bevara hjärtat av KSSS konfirmationsverksamhet – Långholmen
Sedan år 2000 har KSSS Långholmen, vår egen konfirmationsö strax innanför Ljusterö, varit en plats där över 2 000 ungdomar fått uppleva segling, gemenskap och livslånga minnen. Ön har en rik historia – redan 1961 började Bror-Axel Lindörn bedriva konfirmationsverksamhet här, och medlemmarnas stora engagemang vid övertagandet möjliggjorde en total upprustning. Nu, drygt två decennier senare, står vi åter inför ett vägskäl.
Dags för nästa kapitel
Trots kontinuerligt underhåll behöver ön nu en större renovering. Duschgolv ska bytas, tak läggas om, bryggor och boenden rustas upp, och både reningsverk och avsaltningsanläggning kräver uppgradering. En noggrann inventering är genomförd och projektet har en budget på cirka 5 MSEK, varav över 2 MSEK redan är säkrat via stiftelser.
Vi ber nu våra medlemmar om stöd
Vi vet att Långholmen betyder mycket för många – både för dem som själva varit där och för de som hoppas att deras barn eller barnbarn ska få uppleva samma sak. Därför inleder vi nu en medlemsinsamling, där du har möjlighet att bidra och samtidigt vara med och befästa KSSS starka gemenskap.
Tre nivåer av engagemang
Guldknap – 100 000 kr
Silverknap – 50 000 kr
Bronsknap – 15 000 kr
Alla givare får sitt namn på en skylt på ön, i KSSS Årsbok 2026 samt en inbjudan till säsongsöppningen på Långholmen våren 2026. Guld- och Silvergivare bjuds dessutom in till en middag med KSSS styrelse, och Guldgivare får även en exklusiv seglingslektion för 1–4 personer med en av KSSS båtar.
Tillsammans bygger vi framtiden
Vi hoppas att du vill vara med och bidra – både för Långholmens skull och för nästa generations skull. Ditt stöd gör skillnad.
Kontakta oss gärna för att engagera dig eller om du har frågor:
📧 Patrik Salén, ordförande – [email protected]
📧 Niclas Fredrikson, ordförande Juniorkommittén – [email protected]
📧 Stefan Rahm, klubbdirektör – [email protected]